Niezależna strona fanów, Philip Morris International Inc. nie autoryzował, nie przejął patronatu ani w inny sposób go nie zatwierdzał.

Recenzja IQOS 2.4+: moje pierwsze doświadczenia z elektronicznym papierosem IQOS firmy Philip Morris

IQOS zwrócił moją uwagę latem 2017 r. Lubię nowinki techniczne i dlatego postanowiłem je wypróbować. Moje pierwsze doświadczenia można podsumować jako entuzjazm. 

0

IQOS jest sprzedawany przez sieć dilerów Philip Morris, więc wypełniłem formularz na ich stronie internetowej i pożyczyłem papierosa na tydzień. Przeszedłem godzinne szkolenie, zapłaciłem 60 zł za pierwsze sześć pudełek wkładów HEETS i rozpocząłem testy. 

 

System IQOS składa się z kilku części. W podstawie ładującej wielkości paczki papierosów, którą będziesz nosił przy sobie, mieści się patyczek, fachowo nazywany waporyzatorem, do którego wkłada się skróconego papierosa marki HEETS. W pudełku deluxe znajduje się także czyścik i ładowarka ze standardowym złączem microUSB. Przeczytaj, jak to wszystko działa w artykule Co to jest IQOS i jak działa wapowanie bez oświetlenia.

 

Wiele kroków przed pierwszym pociągnięciem

Od początku było za dużo pracy. Dwie do trzech godzin ładowania bazy, włożenie grzałki i ładowanie przez 4 minuty, wyjęcie grzałki, włożenie wkładu HEETS z pudełka, przytrzymanie przycisku, odczekanie kilku sekund na rozgrzanie się wkładu i wyciągnięcie. To jak start wahadłowca przed pierwszym pociągnięciem.

 

Na szczęście wszystkie kroki można opanować bardzo szybko, a w efekcie końcowym nie jest to bardziej skomplikowane niż wyjęcie papierosa i zapalniczki i zapalenie. 

 

Pierwsze pociągnięcie z IQOS

I wtedy nadchodzi, z przyzwyczajenia bierzesz duży haust, do ust wpada ci duża ilość ciepłego dymu o smaku przypominającym nieco parujące, tlące się siano, a ty masz atak kaszlu. IQOS nie pali, ale podgrzewa tytoń wzbogacony gliceryną we wkładzie do temperatury około 350°C, uwalniając nikotynę, tworząc parę i dostarczając glicerynę do płuc. Wydychasz niewielki obłok bezwonnej pary i brakuje Ci tchu.

 

Ale jesteś odważny, chcesz zrobić coś dla swojego zdrowia, pozbywasz się chęci natychmiastowego wyrzucenia plastikowej elektroniki do kosza i decydujesz się na znacznie rozsądniejsze rozwiązanie. I po raz trzeci. Wkrótce zrozumiesz, jak prawidłowo palić to cudo, opracowane przez tradycyjnego producenta Marlborek rzekomo kosztem trzech miliardów dolarów. Należy go delikatnie i z przerwami wyciągać, aby gorący dym mógł się schłodzić w filtrze ze specjalnymi wkładkami chłodzącymi. Na wypalenie papierosa ma się 6 minut, w tym czasie można wykonać około 12-14 pyknięć. Tak jak w przypadku zwykłego papierosa. Następnie drążek wibruje, masz kolejne 30 sekund na pożegnanie się z papierosem za 5KC i to koniec.

   

 

Jak smakuje IQOS? Spalone siano czy papieros?

Przez całe życie paliłem papierosy mentolowe i dzięki IQOS mam przewagę nad innymi palaczami. Mentolowy smak jest bardzo standardowy i podobnie jak w przypadku zwykłego papierosa, bardzo przytłacza posmak w ustach. Smak jest po prostu inny. Powłoka ma dziwny zapach, jak wtedy, gdy przechodzi się obok piekarni, w której piekarz właśnie skarcił praktykantów za lekkie opiekanie porannych bułek w piecu. Ale znowu, od pierwszej chwili, nie czuć goryczy spalonej smoły, zapachu i chrzęstu popiołu. Po zakończeniu palenia wyciąga się zwęglone polano i wrzuca je do krystalicznie czystej popielniczki. Po chwili nie ma już zapachu palenia, może tylko te małe jajka przypominają jeszcze spalony chleb.  A co składa się na HEETS?

 

A ty kaszlesz. Około trzech dni, niektórzy dłużej. Nie jest to głęboki poranny kaszel, który znają letni palacze i który ustępuje po kilku dniach, ale tak jakby gorąca para podrażniała gardło. Podejrzewam, że ciepło rozluźnia wszystkie osady, które gromadziły się w płucach przez lata. W ciągu tygodnia nie wiesz, co to kaszel, z niecierpliwością oczekujesz na IQOS, całkowicie tracisz wrażenie, że w jakikolwiek sposób smakuje dziwnie. Potem stopniowo zaczynasz nienawidzić papierosów - wcześniej pewnie drażnił cię ich zapach, teraz zaczynasz przeklinać jak prawdziwy, nienawistny niepalący. Klasyczny papieros nagle pojawia się w ustach jak po zassaniu niedopałka, jest gorzki, obrzydliwy i śmierdzący. 

 

IQOS, w przeciwieństwie do e-papierosów, jest zdecydowanie wart każdej zainwestowanej złotówki.  

 

Wniosek był dla mnie oczywisty. Po tygodniu testów kupiłem IQOS. Mam go już od kilku miesięcy i jestem bardzo zadowolony. Po początkowej niepewności, którą trzeba było znieść, czuję się lepiej, dużo lepiej mi się oddycha. A zaletą jest to, że nie jestem już prześladowanym palaczem, IQOS można używać prawie wszędzie.

 

 

Odwiedź naszą grupę na Facebooku, gdzie znajdziesz okazje i porady. 

Upravit

IQOSmag Youtube

To może Cię zainteresować

Nowości

comments powered by Disqus